Brukar du fara mellan olika kontor? Brukar du vara ute i sista minuten när det är dags för dragning? Då är molnutskrifter lösningen för dig.
På Midcon ser vi till att allt fungerar. Var du än är, vad du än vill skriva ut – från dator, telefon eller platta.
Skrivarservern är oftast sista hindret för att bli en helt molnbaserad verksamhet. Med Printix kan den stängas ner. Genom en enkel klientinstallation får hela organisationen tillgång till alla skrivare, oavsett nätverk eller fysisk placering.
Utskriften automatiseras och underhålls via Printix molntjänst. Inga skrivarservrar, nollkostnad för IT-administratörer och betydande besparingar för ditt företag.
Molnbaserad utskriftsinfrastruktur
Printix är allt du någonsin kommer att behöva för att skriva ut. Nu slipper du ytterligare infrastruktur, databaser och administrationskostnader.
Mindre IT-hantering
Med all infrastruktur och support i molnet, slipper du irriterade, skrivarrelaterade samtal till supporten. Printix är byggt för att funka – och gör det också.
Säkert och mobilt
Skriv ut var som helst och från vilken enhet som helst – även från telefonen. Du kan till och med skriva ut igen utan att behöva skicka dina utskriftsjobb en extra gång. Väldigt smidigt när du vill skriva ut stora jobb.
Hur fungerar det?
1
Skriv ut
När en användare trycker ”skriv ut” från sin egna dator, företagets dator eller en mobil enhet skickas kommandot till Printix server.
2
Utskriften hanteras i molnet
Via en säker uppkoppling hanteras utskriften och diverse säkerhetskontroller utförs.
3
Utskriften skickas till skrivaren
När kontrollerna är gjorda och användaren godkänt utskriften skickas den till skrivaren.
4
Klart
Nu är utskriften färdig. Hela processen har skett i molnet utan behov av egen skrivarserver. Och det har gått blixtsnabbt.
Betala månadsvis, utan bindningstid!
1 - 50 användare
20 kr per anv och månad
51 - 200 användare
18 kr per anv och månad
101 - 250 användare
17 kr per anv och månad
*Priserna kan komma att justeras utifrån gällande euro-kurs